Czy w 2020 jeszcze warto dostać dotację na fotowoltaikę? - dom i ogród

panele fotowoltaiczne dotacje

Panele fotowoltaiczne a ekonomia

Panele fotowoltaiczne stanową dodatkowe źródło energii, które korzystają z promieniowania słonecznego, żeby przemienić je w energię elektryczną. Warto rozważyć kwestię, czy korzystanie i inwestycja w panele słoneczne jest

Czy w 2020 jeszcze warto  dostać dotację na fotowoltaikę? - dom i ogród panele fotowoltaiczne dotacje
opłacalna z punktu widzenia ekonomii. Sama produkcja paneli fotowoltaicznych jest dość kosztowna, w zależności od rodzaju wykorzystanych ogniw słonecznych, a energia produkowana za ich pomocą jest mniejsza niż zapotrzebowanie. Pod koniec zeszłego stulecia wykonanie paneli słonecznych było zbyt drogie, więc rzadziej w nie inwestowano, jednak sytuacja zmieniła się na początku XXI wieku. Wraz z rozwojem technologii produkcja paneli fotowoltaicznych stała się mniej kosztowna, a sama wydajność paneli się zwiększyła. W związku z większą opłacalnością posiadania paneli fotowoltaicznych oraz ze względów ekologicznych państwa wprowadziły subwencję na konstruowanie przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Ponadto istnieje wiele dotacji i dofinansowań do paneli słonecznych przeznaczonych do użytku indywidualnego.


Rodzaje fotoogniw

Zadaniem ogniw słonecznych jest konwersja energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być potem wykorzystywana do różnych celów. Można wyróżnić jednak kilka rodzajów fotoogniw. Istnieją trzy tak zwane generacje ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa pierwszej generacji są zwane grubowarstwowymi i można je podzielić na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa są uważane za najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne, ale są też najdroższe w produkcji. Z kolei polikrystaliczne ogniwa są nieco tańsze, ale mniej wydajne. Drugą generacją ogniw są ogniwa cienkowarstwowe, które są bardziej elastyczne, więc wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych jest ciągle w trakcie badań, bazują one jednak na różnych technologiach. W ramach trzeciej generacji można wyróżnić ogniwa barwnikowe oraz ogniwa polimerowe. Istnieje więc więcej niż jeden rodzaj paneli fotowoltaicznych, każdy z rodzajów posiada własne charakterystyczne cechy.


Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych może być dobrym pomysłem jeśli chcemy posiadać dodatkowe źródło energii, która korzysta z promieniowania słonecznego, żeby przekształcić je potem w energię elektryczną. Montażem i instalacją paneli fotowoltaicznych zajmuje się specjalna firma, która działa w ogólnej branży z zakresu fotowoltaiki. Montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się specjalnie do tego wykwalifikowani specjaliści. Co więcej, firmy zajmujące się dystrybucją paneli fotowoltaicznych zajmują się również ich montażem i instalacją. Cena za montaż takich paneli może się różnić w zależności od indywidualnego klienta, ponieważ bierze pod uwagę różne czynniki. Jeśli chcemy znaleźć odpowiednią ekipę, która zamontuje panele fotowoltaiczne wystarczy wpisać odpowiednie hasło w przeglądarkę internetową i skontaktować się z wybraną firmą. Montaż paneli fotowoltaicznych powinien zająć ekipie od 2 do 3 dni. Odpowiednio przeprowadzony montaż paneli słonecznych jest dość istotną sprawą, dlatego warto powierzyć to odpowiednim specjalistom.