wać na własną rękę, nawet jeśli myślimy, że jakoś damy sobie radę, bo gdzieś widzieliśmy jak to robić.
Przykładem takiego zadania, które lepiej oddać fachowcom są instalacje elektryczne, których prawidłowe wykonanie jest krytycznie ważne dla bezpieczeństwa naszego domu. Znalezienie fachowca, który takie usługi elektryczne wykona, nie jest trudne, a pozwoli nam spać spokojnie i mieć pewność, że będzie ona działać prawidłowo.
Ważne jest aby elektryk pojawiał się
Każdy z nas korzysta z prądu i każdy też posiada u siebie przeróżne instalacje elektryczne. Warto sprawdzać je na bieżąco, aby nie doszło do awarii. Wie to praktycznie każdy, jednak co chwile słyszy się o awariach, spięciach, a nawet pożarach spowodowanych właśnie przez niesprawne instalacje elektryczne. Ważne jest, aby elektryk pojawiał się u nas co jakiś czas i dopilnował, że wszystko działa jak należy i nie doszło do niepotrzebnych sytuacji. Usługi elektryczne są bardzo popularne w dzisiejszych czasach i nie jest ciężko znaleźć kompetentnego elektryka. Zaleca się zatem, by kontrolować swoje instalacje.
Instalacja elektryczna - koszty oraz warunki przyłączenia
Budując dom musimy zadbać nie tylko o rozkład pomieszczeń, ale tak, że o instalację elektryczną. Dodatkowo elektryk musi zainstalować całość w taki sposób, aby wszystkie sprzęty elektryczne działały bez zarzutu, a kable były poprowadzone tak, aby instalacje elektryczne nie stanowiły zagorzenia dla domowników. Na co należy więc zwrócić uwagę przy projektowaniu oraz montowaniu instalacji elektrycznej?
Warunki przyłączenia do sieci elektrycznej
Ważną częścią instalacji jest bez wątpienia przyłącze elektryczne, które łączy zewnętrzną część elektroenergetyczną z instalacją, która znajduje się na danej działce budowlanej. Warto dodać także, że istnieją pewne regulacje prawne związane z przyłączeniem sieci elektrycznej, zgodnie, z którymi inwestor, podpisując umowę z dostawcą prądu musi umieścić opłatę instalacyjną.
Koszty przyłączenia do sieci elektrycznej
Usługi elektryczne, które związane są z podłączeniem do sieci elektrycznej mają cenę, która zależy od kilku czynników.
Istotną rolę pełni tutaj, bowiem rodzaj użytego przyłączenia. Kablowe przyłączenie będzie zawsze droższe od napowietrznego.
Ważnym aspektem jest też tutaj, długość przyłącza. Standardowe przyłącze ma długość 200 m, a koszt dłuższego przewodu to dodatkowe 40 do 80 zł. Standardowe przyłącze natomiast to koszt od 100 do 140 zł za 1 KW mocy. Natomiast w przypadku napowietrznego przyłącza za 10 KW mocy będziemy musieli zapłacić od 1000 do 1400.