Lubisz dostać dotację na fotowoltaikę? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - dom i ogród

panele słoneczne dofinansowanie

Sprawia to że sporo osób decyduję

Korzyści płynące z instalacji kolektorów słonecznych są oczywiście bardzo duże. Fotowoltaika obecnie jest coraz popularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Na rynku znajdziemy sporo firm, które zajmują się wł

Lubisz dostać dotację na fotowoltaikę? Po przeczytaniu tego na pewno polubisz! - dom i ogród panele słoneczne dofinansowanie
aśnie wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Jednak przed samym montażem musimy zastanowić się, jaka moc systemu będzie nam tak naprawdę potrzebna. Przed dokonaniem obliczeń, warto wiedzieć, że kolektory słoneczne charakteryzują się najczęściej potrzebą okresowych przeglądów technicznych, serwisów oraz innych czynności z nimi związanych. Natomiast same panele fotowoltaiczne są tak właściwie bezobsługowe. Sprawia to, że sporo osób decyduję się na taką instalację właśnie teraz, ponieważ dodatkowo obecnie urzędy są w stanie przyznać dodatkowe dofinansowania na takie działania. Jak widać energia odnawialna ma obecnie same plusy.

Wiemy już, że fotowoltaika ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jeżeli zdecydujemy się osobiście na taki montaż, to warto na początek dowiedzieć się, ile średnio energii zużywa nasz dom. Pomoże nam to w doborze oraz ustaleniu potrzebnej mocy paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby była odpowiednia dla naszego domu. W tym celu warto przeanalizować otrzymywane rachunki z zakładu energetycznego. Wymagane do tego będzie również znajomość zasad rozliczania energii w postaci opustów. Moc instalacji dobiera się również na podstawie dokładnych pomiarów oraz analizy samej lokalizacji naszego domu. Gdy będzie usytuowany niezbyt korzystnie, to bardzo możliwe, że moc paneli będzie musiała być większa.


Działanie paneli fotowoltaicznych

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą pewnego zjawiska, które jest zwane zjawiskiem fotowoltaicznym. Jaka jest jednak zasada działania tego zjawiska i zamiany jednej energii w drugą? Sam efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka. Definicja zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie paneli fotowoltaicznych, brzmi następująco - jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko fotowoltaiczne zostało później wykorzystanie w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Ogniwa są zbudowane ze specjalnych półprzewodników tworzących złącze, na które pada światło słoneczne. Wewnątrz półprzewodnika powstaje pole elektryczne, które przesuwa różne nośniki w różne strony. Przez rozdzielenie nośników ładunku w złączu powstaje zewnętrzne napięcie elektryczne. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.


Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Z wykorzystywaniem energii słonecznej kojarzą nam się, słusznie zresztą, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Niektóry jednak nie rozróżniają pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i używają tych nazw naprzemiennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.